Categories:

YENİ NESİL TARAFTARLAR VE KARTONDAN ÇIĞLIKLAR

Koronavirüs, ortaya çıktığından beri dünyanın neredeyse bütün ülkelerini etkilemiş durumda. Özellikle sağlık sistemleri ve ekonomi üzerinden dem vurulan virüsten nasibini futbol da almış durumda.

Günümüzde endüstriyelleşen futbol, milyarlarca euronun sirkülasyon halinde bulunduğu bir ekonomi. Başlangıçta yalnızca spor olan, sonrasından cüzi ücretlendirmelerle meslek haline getirilen futbol, bugün geldiğimiz noktada mega bir endüstri. Haliyle koronavirüsün etkisi de bu mega endüstriye mega boyutlarda oldu. Devasa yayın gelirlerinden mahrum kalan birçok kulüp, batma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Bu da kulüpleri çeşitli arayışlara yönlendirdi.

Kulüplerin yaratıcılıklarını olabildiğine sergiledikleri bu dönemde ilk hamle Türk temsilcisi Bursaspor’dan geldi. Bursaspor, kolonya fiyatlarının tavana vurduğu günlerde kulübün resmi mağazasında satılan kolonyalarda %50’lik bir indirime gitti. Her ne kadar Bursaspor bunu ticari bir hamleden ziyade insanlık için yapmış olsa da bunun ticari geri dönüşleri de elbette oldu.

Bursaspor’un kolonya hamlesini diğer kulüpler ticari olarak beğenmemiş olacaklar ki farklı çözümlere yöneldiler. Özellikle maske takmanın vicdani bir sorumluluk haline gelmesinden sonra gerek temsilcilerimiz gerekse Avrupa’nın dev ekipleri kulüp armasının basılı olduğu maskeler üretip bunların satışından gelecek gelirlerle ödemelerini yapmayı planladılar.

Bir başka hamle olarak ise Barcelona’nın başlattığı maaş düşürme hareketi yapıldı. Lionel Messi önderliğinde Barcelonalı futbolcular maaşlarında %30’luk bir kesintiye gitmeyi ve bu kesintiyle kulüp çalışanlarının maaşlarının ödenmesini kabul ettiler. Barcelona’yı ise Arsenal takip etti fakat Arsenal’de ismi açıklanmayan 3 futbolcu, bu kesintiyi kabul etmediler.

Bütün bu çalışmaların yanında Alman ekibi Borussia Mönchengladbach tamamen farklı ve çok yaratıcı bir çalışmaya imza attı. Alman ekibi, taraftarlarının maça gelemeyeceğini göz önünde bulundurdu ve onlara bir teklifte bulundu; ORADA OL! Borussia, bedenen orada olmayan taraftarlarından kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi. Bu bağlamda taraftarlarının gerçek boyutlu birer kartondan yapılma modellerini stadyuma koymayı vadetti. 13.000 taraftar, kulübün bu yaratıcı teklifine sıcak baktı ve karton modellerden sipariş etti. Kulüp, bu satışta bir kişinin karton model bedeli olarak 19 euro gibi bir miktar belirledi.

İlk olarak Bayer Leverkusen maçında kullanılan bu sistem, beklenenden çok daha yüksek bir gelir getirdi. 13.000 taraftarın isteği üzerine modelleri yapıldı ve kulüp bu işten kasasına 247.000 euroluk bir gelir elde etti. Ev sahibi ekip maçı 3-1’lik skorla kaybetse de karton taraftarları büyük beğeni topladı.

54.000 kişi kapasiteli Borussia Park, hala 41.000 kişilik bir boşluğa sahip. Yapılan figürlerin hava koşullarına dayanıklı yapılması ve sezon sonuna dek orada duracak olması ise taraftarların ilgisini çeken bir başka nokta.

Mönchengladbach’ın yaptığı bu girişimcilik örneği, muhtemelen kısa bir süre sonra dünyanın her yerinden birçok takımın örnek alacağı ve takip edeceği bir örnek olacak. Böylesi zor durumdaki bir ekonomide böylesi bir gelir hiç şüphesiz ki birçok kulübe ilaç olur. Peki Almanya’dan gurbetçi futbolcu transferlerinde adından söz ettiren kulüplerimiz, bu sefer böylesi bir girişimcilik örneğini transfer edecek mi? Sanırım bunu da hepimize zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir